Jestem Blog

Mistrzowie muzyki kameralnej

No Gravatar

Wielkim mistrzem muzyki kameralnej był Ludwik van Beethoven, który w ciągu niespełna 30 lat potrafił wychodząc od „rozmowy czterech mądrych ludzi” (określenie Haydna), od błyskotliwej najczęściej zabawy Mozarta przebyć długą drogę aż do słynnych swoich ostatnich kwartetów, które stanowią szczytowe osiągnięcie muzyki kameralnej.

W muzyce świątecznej kameralnej dokonywano ciekawych eksperymentów formalnych. Oto np. Karol Szymanowski pisze w swoim Kwartecie smyczkowym 4-głosową fugę, jednocześnie w czterech różnych tonacjach. Powiada się o Szymanowskim, że był romantykiem, a nawet, że myślał i komponował tradycyjnie.

A jednak nikomu ze współczesnych nie przyszło do głowy, że można w tak interesujący sposób połączyć dawną technikę polifoniczną fugi z na wskroś wówczas nowoczesną techniką politonalności (pojedyncze głosy są w tonacjach oddalonych od siebie o małą tercję)tworząc podkłady muzyczne. Inny przykład: oto francuski nowator lat dwudziestych XX wieku Darius Milhaud (wym. milo) jest twórcą dwóch kwartetów smyczkowych, które można grać osobno, ale można też grać razem — jako oktet (XIV i XV Kwartet smyczkowy).

Podobne notki

***

 

 

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby napisać komentarz.Jestem Blog is proudly powered by WordPress
" Wszytkie " prawa zastrzeżone
0   0   0   0   0   0
01.08.2007 - 19.05.2021 © Tworzenie stron
Entries (RSS) and Comments (RSS).