Jestem Blog

Biuro rachunkowe – skorzystać czy nie skorzystać?

No Gravatar

Tak naprawdę to każdy człowiek prowadząca firmę w Polsce musi się zastanowić: czy aby nie warto oddać kwestii prowadzenia księgowości do biura rachunkowego? Jakie są za i przeciw takiego rozwiązania?
Pozwolę sobie zacząć od argumentów za opcją  outsourcingu księgowości na zewnątrz. Po pierwsze, i tu nie będzie zaskoczenia: oszczędność czasu. Gdy zlecamy księgowość na zewnątrz, poza naszą firmę czyli do biura rachunkowego, nie musimy marnować czasu na obliczanie deklaracji oraz wysyłanie ich do urzędów. Drugim argumentem za jest profesjonalizm, czyli fakt że księgowy lub księgowa (czyli ktoś kto zajmuje się tylko i wyłącznie księgowością) wykona prace obliczeniowe z dokładnością co do jednego grosza. Po trzecie: odpowiedzialność za wykonane usługi. Zlecając księgowość, biuro rachunkowe ponosi wszelką odpowiedzialność cywilną  za swoje obliczenia, czyli nawet gdy pomyli się i narazi nas na stratę, co może się oczywiście zdarzyć, w świetle prawa to biuro ponosi pełną odpowiedzialność.
Poznaliśmy argumenty za, więc zatem poznajmy argumenty przeciwko zlecenia prowadzenia księgowości przez biuro rachunkowe. Główny to rzecz jasna cena, czyli koszta jakie my jako zlecający musimy ponieść aby otrzymać tę usługę. Prowadzenie księgowości małej spółki przez biuro rachunkowe w Warszawie to koszt rzędu tysiąca złotych, czyli trzeba naprawdę obliczyć opłacalność takiej usługi. Druga kwestia, to problem że nasze dokumenty znajdują się poza siedzibą naszej firmy, wiec za każdym razem gdy chcemy mieć wgląd w dokumenty, musimy kontaktować się z biurem. Oczywiście wyjątkiem jest sytuacja gdzie biuro rachunkowe udostępnia wgląd dokumentów przez internet. To oczywiście wiążę się z dodatkowymi opłatami, więc trzeba dobrze sprawdzić cennik biura rachunkowego czy aby nie kosztuje to fortunę.
Podsumowanie korzyści i niekorzyści outsourcingu księgowości do biura rachunkowego wydaje się korzystny, lecz jest to decyzja do podjęcia po dłuższym zastanowieniu się.

Podobne notki

***

 

 

Comments are closed.Jestem Blog is proudly powered by WordPress
" Wszytkie " prawa zastrzeżone
0   0   0   0   0   0
01.08.2007 - 19.05.2021 © Tworzenie stron
Entries (RSS) and Comments (RSS).