Jestem Blog

Czym jest sake?

No Gravatar

Sake to napój alkoholowy pochodzący z Japonii. Pierwotną, niskoalkoholową formę tego trunku, otrzymywaną przez przeżuwanie i wypluwanie do specjalnego naczynia zbóż (w szczególności ryżu), pożywano jako owsiankę.

Tak wytwarzano sake przed III w p.n.e.Od tamtej pory, produkcja sake była stopniowo ulepszana, aż doszła do etapu, na którym trunek otrzymywany jest poprzez fermentację ryżu przez enzymy z pleśni. Rozróżnia się dwa rodzaje sake – z dodatkiem cukru do zacieru i spirytusu po fermentacji, oraz bez tych dodatkowych składników. Jakość składników, obok kunsztu wytwórcy – toji, ma kluczowy smak na wykwintność trunku.

Oprócz warunków klimatycznych wybranego obszaru oraz szczep drożdży fermentujących zacier, niebagatelne znaczenie ma woda i ryż, który, niezależnie od odmiany, powinien zawierać duże ilości skrobi w swoich ziarnach. Dokładny proces fermentacji i w ogóle produkcji  oraz jak podawać sake jest opisany na www.open-bar.pl. W skrócie, pozyskiwanie sake dzieli się na kilka etapów – mielenie, a potem płukanie oraz moczenie ryżu, następnie jego parowanie, wyrabianie koji, a potem moromi. Warto dodać, że sposób wytwarzania sake, a dokładnie wielokrotna następująca po sobie fermentacja kolejnych warstw skrobi, pozwala na uzyskanie największego naturalnie otrzymywanego nasycenia alkoholu w zacierze. Kolejne etapy produkcji to prasowanie, filtrowanie, pasteryzacja oraz, opcjonalnie, leżakowanie.

Degustacja sake powinna odbywać się w miseczkach zwanych choko. Ze względu na unikatowy proces produkcji, sake nie da się podciągnąć pod żaden inny rodzaj alkoholu, a już na pewno się pod wódkę, wbrew obiegowym opiniom uznającym sake za japońską wódkę.

Jeśli chcesz dowidzieć się więcej informacji odnośnie innych, markowych i wykwintnych marek alkoholi oraz przeczytać czym są drinki, przyjrzeć się przepisom, to odwiedź strony OpenBar-u

Podobne notki

***

 

 

Comments are closed.Jestem Blog is proudly powered by WordPress
" Wszytkie " prawa zastrzeżone
0   0   0   0   0   0
01.08.2007 - 19.05.2021 © Tworzenie stron
Entries (RSS) and Comments (RSS).