Jestem Blog

Trudności w zdobywaniu wizy…

No Gravatar

Jestem mieszkańcem Szwecji od 5 roku życia, moi rodzice wyemigrowali z Polski w trakcie wojny. Jako iż zawsze byłem ciekawy tamtych rejonów postanowiłem się tym razem wybrać gdzieś dalej niż Polska w której byłem już kilka razy.

Zacząłem swoją podróż do Białorusi w stylu jak każdy cudzoziemiec zacząć powinien. Próbując uzyskać wizę do Republiki Białorusi.. Na moje szczęście, Republika Białorusi właśnie otworzyła ambasadę w Szwecji, zadzwoniłem do nich, i bardzo przyjazny facet wyjaśnił mi co jest wymagane:

– urzędowe zaproszenie od obywatela Białorusi.

– formularz wizowy.

– trzy zdjęcia paszportowe.

– ważny paszport.

– 550 szwedzkich koron

– ostemplowana, zaadresowana koperta zwrotna.

Cały proces może wydawać się więcej niż trochę kłopotliwy. Ale jako cudzoziemiec nie powinieneś zapominać, że najgorsza część załatwiania wizy to zdobyć zaproszenie urzędowe od obywatela Białorusi. Poszperałem trochę w internecie i okazuje się że możną normalnie kupić coś takiego. Przelewasz pieniądze na konto a jakiś Białorusin idzie i stoi w kolejkach do ambasady żeby wysłać tobie urzędowe zaproszenie. Z tym, że sama zapłata dla niego nie wystarczy. Białoruś jest krajem dość skorumpowanym i trzeba wiedzieć, że beż „dodatkowej” opłaty się nie obejdzie. A białoruscy urzędnicy potrafią być naprawdę uciążliwi. Tak więc znalazłem co potrzeba, przelałem kwotę na konto i pozostało mi czekać na zaproszenie. Zdjęcia miałem i wszystko pozostałe, oprócz formularza. Więc wizyta w ambasadzie była nieunikniona. Poszedłem tam i co? Formularz oczywiście był, ale w języku białoruskim ! No to teraz nieuniknione stało się dla mnie znaleźć biuro tłumaczeń białoruskiego które dokona dla mnie tłumaczenie na język białoruski mojego formularza. Gdy już znalazłem biuro i znowu zabuliłem za „przysługę” ,w końcu miałem komplet potrzebny do uzyskania wizy.

Postanowiłem wysłać wszystkie dokumenty w kopercie i wysłać to przez zwykłą pocztę do białoruskiej ambasady w Sztokholmie. Około trzy tygodnie później dostałem list zawierający moją przepustkę do środka. I tak oto zdobyłem wizę do Republiki Białorusi.

Podobne notki

***

 

 

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby napisać komentarz.Jestem Blog is proudly powered by WordPress
" Wszytkie " prawa zastrzeżone
0   0   0   0   0   0
01.08.2007 - 19.05.2021 © Tworzenie stron
Entries (RSS) and Comments (RSS).