Jestem Blog

Deficyt inżynierów

No Gravatar

Ostatnie trzy lata były bardzo udane dla polskiej gospodarki. Wzrastał nie tylko eksport w dziedzinie produkcji, ale również przybywało miejsc pracy w dziedzinach wymagających odpowiednich kwalifikacji, jak na przykład branża IT. hydraulik Poznań Polska przestała być tylko montownią wielkich firm zachodnich. Coraz częściej giganci branż wysokich technologii zakładali w naszym kraju swoje zaplecza naukowo-techniczne.

Przyciągnęły ich ułatwienia podatkowe, dotacje państwowe dla nowych przedsiębiorstw, niskie koszty pracy oraz wysoko wykwalifikowana siła robocza. Istotnie, zasoby ludzkie był głównym atutem Polski przy podejmowaniu decyzji o lokacji nowej fabryki czy ośrodka badawczego. Powoli jednak sytuacja ta się zmienia. Wraz ze spadkiem bezrobocia i swobodą przemieszczania się w celu podjęcia pracy w każdym państwie europejskim, liczba specjalistów, inżynierów i informatyków zaczęła się szybko kurczyć.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest niepopularność wśród młodych ludzi kierunków politechnicznych i ekonomicznych.Z żalem można zauważyć, iż prawie osiemdziesiąt procent absolwentów szkół średnich wybiera kierunki humanistyczne. Dodatkowo są to często kierunki, po których szansa na znalezienie dobrej pracy jest minimalna. Zlikwidowanie w poprzednich latach dużej liczby szkół zawodowych, także spowodowało deficyt pracowników w branżach usługowych jak: mechanik, ślusarz, spawacz, hydraulik Poznań wyszedł naprzeciw temu problemowi oferując, maturzystom podejmującym studia na kierunkach technicznych atrakcyjne stypendia motywacyjne. Mają one skłonić młodzież to większego zainteresowania politechnikami. Pomysł władz Poznania spotkał się z uznaniem w całym kraju. Można się więc spodziewać podobnych inicjatyw w innych miastach Polski.

Podobne notki

***

 

 

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby napisać komentarz.Jestem Blog is proudly powered by WordPress
" Wszytkie " prawa zastrzeżone
0   0   0   0   0   0
01.08.2007 - 19.05.2021 © Tworzenie stron
Entries (RSS) and Comments (RSS).